"העליה לישראל רוקנה את הקהילה היהודית ברומניה מרבנים וממלאי תפקידים דתיים אחרים", בניו של הרב וסרמן הפגינו ליד היכל שלמה.


בקריאה נרגשת של רבנים תלמידי חכמים ואל הקהילות בישראל ובגולה לשלוח באופן דחוף רבנים, שוחטים מוהלים וממלאי תפקידים דתיים אחרים לרומניה – יצא אתמול הרב ד"ר משה רוזן, רבה הראשי של יהדות רומניה , בכינוס העולמי של בתי-כנסת וקהילות בירושלים.
הרב ד"ר משה רוזן צייר תמונה קודרת של המצב הדתי- רוחני של יהדות רומניה, וציין, שיהדות זו משוועת לתגבורת של רבנים וכלי- קודש אחרים. "העלייה הגדולה בשנות ה-60 של יהודי רומניה לישראל", אמר הרב רוזן, "רוקנה כמעט את הקהילות היהודיות ברומניה מרבנים וממלאי תפקידים דתיים אחרים. יהודי רומניה נשארו היום עם שלושה רבנים בלבד, שאחד מהם רפורמי, ועם 12 שוחטים המשרתים 70 קהילות ברחבי המדינה".
הרב ד"ר רוזן הגיב בדבריו על הפגנה ושביתת-רעב שהכריזו ליד "היכל שלמה"., שם מתקיים הכינוס, בני משפחתו של הרב פנחס וסרמן מקהילת דורוהוי ברומניה. שני בניו של הרב וסרמן, המתגוררים בארץ, טוענים, כי הרב רוזן מעכב את עליית הוריהם מרומניה לישראל – בגלל המחסור ברבנים ובשוחטים ברומניה.
הרב רוזן הודה, שאין כל אפשרות לשחרר את הרב וסרמן מתפקידיו ולאפשר את צאתו מרומניה. הוא אמר, שרק אם הרבנים הראשיים או בית-דין רבני בישראל, יוציא פסק דין, שמותר לרב וסרמן להשאיר קהילה גדולה בלי שוחט – יוכל לעלות הוא ויוכלו לעלות יתר הרבנים והשוחטים. הרב רוזן רק הזהיר, שבמקרה כזה, יסיר מעליו את האחריות לכל ענייני הקהילה היהודית ברומניה.
הרב רוזן ציין שלכלי- הקודש ברומניה אין בעיות כלכליות ומשכורתו של שוחט גבוהה יותר מזו של שר בממשלה. לגבי הרב וסרמן, אין גם בעיה של חינוך הילדים, כי כל ילדיו עלו לישראל והם באים מפעם לפעם לבקר את הוריהם ברומניה.
הרב מרדכי קירשבלום, חבר הנהלת הסוכנות היהודית, קרא להקים ארגון עולמי של בתי-כנסת אורתודוכסיים, שיהווה כתובת מרכזית לקהילות האורתודכסיות בעולם – כשם שקיימות כתובות מרכזיות כאלה של הריפורמיים והקונסרבטביים. הרב קירשבלום הדגיש, שהריפורמייםמפעילים את כוחם הארגוני אם כי אין הוא עולה על הכוח של הקהילות האורתודוכסיות, והם משתלטים באחרונה גם על ארגונים ציוניים, אחרי ההסכם בדבר צירופם להסתדרות הציונית העולמית.
דוד דנינו מהעיירה שלומי שעל גבול הלבנון ונסים מנצור, איש מושב בגליל, פנו מעל במת הכינוס בקריאה להקנות יותר משאבים להקמת בתי-כנסת ביישובים מרוחקים.
עולה חדש מאנגליה, גב' גולדבלום, שנכחה באולם הכינוס, ביקשה את רשות הדיבור והתריאה על המצב הירוד של הנוער הדתי בארץ, "המזועזע מן המריבות בין הרבנים הראשיים ובקרב המפלגות הדתיות".


בניו של הרב וסרמן מפגינים נגד הרב רוזן ליד היכל שלמה בירושלים. (צילום: רחמים ישראלי)


The family of Rabbi Pinhas Wasserman striking outside Rumanian embassy in Tel Aviv yesterday. (SBS photo)

בני משפחת הרב פנחס וסרמן מרומניה שובתים שביתת רעב ליד שגרירות רומניה בתל- אביב בתביעה להתיר את עליית אביהם לישראל. (צילום: אס.בי.אס.)

 

מאת מנחם ברש, ידיעות אחרונות