52 שנים עברו מאז שחרורה ואיחודה של ירושלים, בירת ישראל ובירת העם היהודי לנצח.לחודש התקומה חוץ מהכרזה והקמתה של מדינת ישראל שהייתה ביום ה' באייר תש"ח- (48), יום העצמאות של מדינת היהודים, נוסף תאריך חשוב, המהווה נדבך נוסף בבניין תחילת הגאולה של דורנו.
בשנת- 48- בימי תש"ח, הרהורים כבדים היו לעם ישראל, זכינו לעצמאות ישראל למדינת היהודים ולא זכינו לירושלים. ירושלים נשארה חצויה, חומה חצצה בינינו לבין העיר העתיקה והמקדש, חומה בלב וחומה באופן פיזי ממשי. ניסו לשחרר את ירושלים שוב ושוב ללא הצלחה מה קרה?מדוע דווקא המקומות המקודשים ביותר לאומה בא"י, ירושלים בין החומות, בית- לחם, חברון ועוד, דווקא המקומות הללו נשארו מחוץ לתחומי מדינת ישראל? אולי מלחמת השחרור הייתה הרפתקה?אולי אין הקב"ה שלם עם כל זה? "החותמת" מלמעלה לאותה מלחמה,"פך השמן" לצדקת דרכנו, היא מלחמת ששת הימים. נכנסנו לירושלים והצלחנו לשחרר אותה ואת כל ירושלים המערבית תוך 2-3 ימים. במלחמת ששת הימים ראינו גילויים של אהבה ואחדות בין היהודים. ממשלת ליכוד לאומי, נָפְלוּ הַמְּחִצּוֹת נָפְלוּ הָעֵדוֹת, נפלו כל אותם דברים המפרידים בין יהודים. אפילו רחוקים אנשים מתבוללים,שלא ידעו על יהדות – פתאום נדלק להם איזה ניצוץ בעיניים,הם באו ורצו להתנדב, נוצרה אחדות גמורה, בכוחה ובעזרת ה' שחררנו את ירושלים.
עלינו לזכור, י"ט שנים אחר תְּקוּמַת הַמְּדִינָה אִיְּמוּ שַׁלִּיטֵי מְדִינוֹת עֲרָב, לצאת לְמִלְחֶמֶת הַשְּׁמד נגדה וריכזו כוחות אדירים בצפון, במזרח ובדרום. לא נותרה ברירה בידי צה"ל אלא לָצֵאת לְמִלְחֶמֶת מָגֵן וּמנע בשלוש חזיתות אלה, בְּמַטָּרָה לִפְרֹץ אֶת טַבַּעַת הַחֶנֶק וְהַכִּתּוּר.
בעזרת אלוקי מערכות ישראל הצליח צה"ל להשמיד את עיקרי ריכוזי כוחות האויב בשלוש החזיתות,ובתוך שישה ימים זָכָה לְנִצְחָנוֹת מְפֹאָרִים בְּהָבִיסוֹ אֶת הָאוֹיֵב , בחצי האי סיני, ברמת הגולן, ביהודה ובשומרון. לשיא היסטורי הגיע צה"ל בהישגיים אלא ביום כ"ח אייר תשכ"ז,עת חדרו כוחותינו לעיר העתיקה בירושלים,שהייתה בידי אויב, ושחררוה,על הר הבית והכותל המערבי-שריד בית-המקדש שבתוכה.
מלחמת ששת הימים,הייתה גולת הכותרת של ניצחונות ישראל מאז הכרזת מדינת ישראל ומאז מלחמת העצמאות. אם במלחמת העצמאות, למרות ניצחונותינו ותבוסת האויבים, גרמה לנו קורבנות רבים ואבדות קשות לא רק בנפש, אלא גם בחבלי ארץ, כמו עיר העתיקה של ירושלים, גוש עציון ועוד, הרי מלחמת ששת הימים הייתה לנו באמת מלחמת המגן והתשועה. אנו לא רצינו במלחמה הזאת, ניסינו בכל מיני מאמצים למנוע אותה ונכנסנו אליה רק להגן על עצמנו ועל יישובינו, אבל רבות מחשבות בלב איש ועצת ד' היא תקום. עצת ד' הייתה לתת לעם ישראל ולמדינת ישראל את מלוא הניצחון ולהשיב לנו כל שטחי ארצנו שהיו בידי האויב ובעיקר את ירושלים שהתאחדה כעיר שחוברה לה יחדיו,את חברון עיר האבות ועוד.
"בשוב ה' את שיבת ציון היינו כחולמים",הכול הולך מהר,כל הנס זה היה כמו חלום ההולך מהר,ביום שני פרצה המלחמה ופתאום אתה מתעורר ביום רביעי וירושלים בידך, והר הבית בידך וחברון בידך,ואתה עומד וחושב תוך יומיים כל זה קרה? היינו כחולמים.
בְּיָמֵינוּ שׁוּב נֶאֱלָצִים לַחֶרֶב וְשׁוּב נוֹכַחְנוּ לָדַעַת שֶׁהַגּוֹי נִשְׁאַר גּוֹי וְהַשִּׂנְאָה לְעַם יִשְׂרָאֵל הִיא שִׂנְאַת עוֹלָם וּמִמֵּילָא נֶאֱלָצִים אָנוּ לַעֲמֹד עַל הַמִּשְׁמָר, וּלְהִשְׁתַּמֵּשׁ בַּחֶרֶב, אֲבָל לִזְכֹּר תָּמִיד חֶרֶב צְמוּדָה לְסֵפֶר,כָּל נִתּוּק וְכָל הַפְרָדָה שֶׁבֵּין הַסֵּפֶר וְהַסַּיּף מְסַכֵּן אֶת קִיּוּמֵנוּ וְאֶת עֲתִידֵנוּ

הקב"ה יעשה שלום עלינו ונזכה לראות באיחוד הלבבות,באיחוד העם,כשם שנתאחדה ירושלים,נזכה להשיב לארץ ישראל את עם ישראל השלם במהרה בימינו אמן- בברכת מועדים לשמחה.

יום ירושלים שמח!
הרב יוסף וסרמן
נשיא העמותה להנצחת זכרו
ומורשתו של הרב פנחס וסרמן זצ"ל